Co to jest WordPress? Tworzenie stron z CMS nr 1 na świecie.

Szukasz informacji na temat WordPress? Rozważasz utworzenie własnej strony internetowej lub modyfikacje obecnej? Dobrze zatem trafiłeś. Opowiemy o najważniejszych (naszym zdaniem) zagadnieniach dotyczących tego oprogramowania. Wyjaśnimy, czemu zawdzięcza swoją popularność i dlaczego nie musisz być programistom, aby tworzyć strony internetowe. Zebraliśmy szereg przydatnych informacji na początek przygody z WordPress. Zapraszamy do lektury.

Tworzenie strony internetowej dzięki WordPress jest dużo łatwiejsze.

WordPress jest systemem zarządzania treścią typu open source. Dzięki temu każdy może używać lub modyfikować jego kod za darmo. To CMS pozwala na edycję zawartości stron www bez posiadania wiedzy na temat programowania. WordPress wykorzystuje bazę danych do przechowywania i organizowania danych. To sprawia, że jest to tak szybkie i potężne narzędzie do publikowania online. Dzięki temu tworzenie stron internetowych stało się dostępne dla każdego.

WordPress to oprogramowanie pozwalające na zarządzanie otwartym kodem źródłowym. Stworzone zostało po to, aby ułatwić edycję stron internetowych.

Korzystanie z niego jest naprawdę proste. Nie musisz podpisywać żadnych umów. Wystarczy zainstalować go na swoim serwerze i gotowe. Logujesz się do swojego pulpitu i możesz już tworzyć swoje treści. Pisać posty na blogu, zakładać strony czy aktualizować grafiki. 

Instrukcje jak zainstalować WordPress znajdziesz na oficjalnej stronie wordpress.org.

Poznaj nasze realizacje

System zarządzania treścią (CMS) o potężnych możliwościach. WordPress od podstaw.

Co to jest system zarządzania treścią? Aby to wyjaśnić, konieczne jest zrozumienie, jak działają strony internetowe.

 

Po wpisaniu w przeglądarkę internetową (np. Chrome, Firefox czy Safari) adresu strony www, komputer wysyła zapytanie do serwera. Prosi w nim o pokazanie kodu zapisanego na komputerze w podanej lokalizacji (tj. adresie strony internetowej). Następnie przeglądarka ładuje ten kod i wyświetla odpowiednią stronę internetową, na której kod został utworzony. 

Zleć nam profesjonalną realizację swojej strony WordPress.

Pomożemy Ci w kompleksowej realizacji firmowej strony internetowej.

Kluczowe jest, w jaki sposób ten kod został zapisany w danej lokalizacji na serwerze. Można to było zrobić na dwa sposoby. Ktoś, napisał kod i wgrał go na serwer ręcznie. Druga opcja to wykorzystanie Systemu Zarządzania Treścią (CMS).

CMS jest to oprogramowanie, które pozwala szybko i łatwo zarządzać całym kodem na serwerze. To on tworzy i edytuje kod w imieniu użytkownika. Przyjazny i łatwy w obsłudze interfejs pozwala na edycję treści.
I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. WordPress jako CMS napisze i będzie zarządzał całym tym skomplikowanym kodem za Ciebie. Dzięki temu możesz swobodnie tworzyć treści na stronie, bez martwienia się jak je zapisać na serwerze. 
CMS pozwala na zarządzanie treścią strony bez znajomości programowania.

Intuicyjny interfejs sprawia, że obsługa strony internetowej jest niezwykle prosta. Wszystkie treści, które pojawiają się na stronie, są tworzone i optymalizowane za pomocą CMSa. Stanowi on niejako serce strony internetowej. Dzięki niemu użytkownik nie potrzebuje wiedzy programistycznej do zarządzania treścią strony www. 

 

Oprogramowanie CMS daje możliwość zbudowania strony internetowej i dopasowania jej do własnych potrzeb. W przypadku pojawienia się aktualizacji użytkownik otrzymuje powiadomienie w panelu administracyjnym. Dzięki temu samodzielnie dokonasz też niezbędnych aktualizacji oraz dodasz dodatkowe funkcje na stronie. Możesz publikować i zmieniać zawartość swojej strony oraz ją rozbudowywać. Strona z CMS pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, jednocześnie dając pełną kontrolę nad stroną internetową.

Strony internetowe WordPress są wyjątkowo łatwe w edycji.

Panel administracyjny WordPress jest idealny dla użytkowników nieposiadających wiedzy programistycznej. Przejrzysty podział na sekcje sprawia, że nawet początkujący użytkownik odnajdzie się bez trudu. Łatwość użytkowania to dopiero początek. Deweloperzy opublikowali tysiące motywów, wtyczek i widgets, które pozwalają rozbudować funkcje strony. 

Prosty interfejs użytkownika ułatwia dostęp do strony internetowej.

Platforma WordPress została zaprojektowana tak, aby wyeliminować problemy związane z obsługą. Jest nie tylko potężna, ale także pełna opcji, które przemawiają zarówno do początkujących, jak i profesjonalistów.
Panel administracyjny WordPress
Prosty w obsłudze panel administracyjny.

Co więcej, aby korzystać z tego oprogramowania, nie musisz niczego dodatkowo instalować. Cała obsługa odbywa się w przeglądarce internetowej. To sprawia, że prowadzenie strony internetowej jest naprawdę proste. Kolejnym ułatwieniem jest możliwość nadawania uprawnień do obsługi strony dla wielu użytkowników. Możesz dowolnie zarządzać zakresem ich uprawnień i ograniczać dostęp tylko do wybranych aspektów strony.

Co czyni WordPress wyjątkowym systemem zarządzania treścią?

Czy wiesz, że blisko 40% stron internetowych jest zbudowanych na WordPress CMS? Taka popularność tego systemu powinna być najlepszym dowodem, że jest to system dla Ciebie. WordPress posiada szereg zalet, które sprawiają, że jest tak chętnie wybieranym systemem do tworzenia stron internetowych. Korzystają z niego zarówno małe strony, jak i rozbudowane platformy. Wielu dużych graczy na rynku także korzysta właśnie z tego systemu m.in. Biały Dom czy Microsoft. 
WordPress jest niezwykle popularną platformą. To sprawia, że otrzymanie pomocy, kiedy jej potrzebujesz, jest naprawdę łatwe.
Nasza agencja interaktywna od lat pracuje na WordPress.

WordPress jest bezpłatnym systemem CMS dostępnym na licencji typu open source.

Oprogramowanie jest dostępne dla każdego. Każdy może je pobrać i zmodyfikować na zasadach tzw. Powszechnej Licencji Publicznej GNU. Podstawową zaletą tego systemu jest to, że jest to całkowicie darmowe oprogramowanie. Dzięki temu nie ponosisz żadnych kosztów związanych z korzystaniem z WordPressa, nie musisz kupować żadnej licencji.
WordPress jest najprostszym, najbardziej popularnym sposobem na stworzenie własnej strony internetowej, bloga czy sklepu internetowego. Według statystyk ponad 40% stron internetowych korzysta z tego CMSa.
Nie jesteś też uzależniony od żadnej konkretnej firmy dostarczającej Ci oprogramowanie. Jedyne koszty to te związane z wykupieniem domeny i hostingu. Dodatkowo WordPress posiada wiele darmowych wtyczek, dzięki którym możesz go dowolnie rozbudowywać.

W każdej chwili możesz rozbudować swoją stronę www.

Nie potrzebujesz wiedzy programistycznej, aby łatwo modyfikować stronę internetową. Dzięki ogromnemu systemowi tematów i dodatkowych wtyczek to naprawdę proste. Motywy WordPress pozwalają na zmianę wyglądu strony internetowej. Istnieje wiele darmowych i płatnych motywów, które możesz wykorzystać do stworzenia strony www. Dodatkowo możesz skorzystać z licznych wtyczek WordPress, które pozwalają na zmianę funkcjonalności Twojej strony internetowej. Za pomoc wtyczki możesz dodać formularz kontaktowy lub rozbudować stronę o sklep internetowy. Obecnie dostępnych jest ponad 50000 darmowych wtyczek i 5000 darmowych motywów. Wszystko to sprawia, że masz naprawdę ogromne możliwości edycji swojej strony www. 

WordPress jest łatwy do zainstalowania.

Nie musisz być geniuszem technologicznym, aby stworzyć własną stronę internetową. WordPress został stworzony w taki sposób, aby każdy mógł z niego z łatwością skorzystać. Jeśli możesz kliknąć kilka przycisków, to bez trudu możesz go zainstalować na swojej stronie. Obecnie większość dostawców hostingów oferuje możliwość preinstalacji WordPressa za Ciebie. To sprawi, że twoja strona www będzie od razu gotowa do pracy.

Miliony użytkowników na całym świecie to gwarancja pomocy w każdej chwili.

Pomimo że system ten jest intuicyjny w obsłudze to, jednak możesz natrafić na jakiś problem. Nie musisz jednak się tym martwić, gdyż dzięki popularności WordPress pomoc można znaleźć naprawdę łatwo. Istnieje wiele filmów instruktażowych czy grup na FB. Zawsze też możesz zwrócić się o pomoc do agencji interaktywnej specjalizującej się w tworzeniu stron WordPress.

Nie ważne, jaką stronę internetową potrzebujesz. Projektowanie stron WordPress daje Ci swobodę wyboru.

Strona WordPress sprawdzi się jako strona firmowa lub sklep internetowych.

Oprogramowanie to ma ogromne możliwości. Pozwala na stworzenie praktycznie każdego rodzaju strony internetowej. To nie wszystko. Twoja strona może także rozwijać się razem z rozwojem twojego biznesu. Od strony wizytówki po rozbudowany serwis. W dowolnym momencie możesz także dodać blog lub zbudować sklep internetowy. Takie możliwości daje właśnie WordPress. Dzięki niemu możesz w dowolny sposób rozwijać i rozbudowywać swoją stronę www o dodatkowe funkcjonalności. Nigdy nie będziesz zablokowany w konkretnym zestawie funkcji. Zawsze będziesz mógł dostosować i rozwijać swoją stronę do swoich potrzeb.

Piękno CMSa polega na tym, że jest on skalowalny. Sprawdzi się podczas tworzenia prostej strony internetowej lub bloga. Idealnie nadaje się także do dużych serwisów, sklepów internetowych czy portali.

Co to jest strona WordPress? Jakie rodzaje stron internetowych można stworzyć na tym CMS-ie?

WordPress powstał jako oprogramowanie do prowadzenia blogów. Jednak z czasem okazał się świetnym rozwiązaniem do tworzenia stron internetowych. Nieustanny rozwój oraz powszechna dostępność uczyniły go jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie.

Poznaj nasze realizacje

Elastyczność i łatwość rozbudowy sprawia, że można na nim stworzyć każdy rodzaj strony internetowej. Dzięki swoim zaletom jest podstawą wielu stron biznesowych oraz blogów. Za sprawą dodatkowej wtyczki idealnie nadaje się także do stworzenia sklepu internetowego.

Dzięki WordPressowi możesz tworzyć:
Strony biznesowe.

Minimalna dostępność cyfrowa. Podstawowe kryteria, które zapobiegają wykluczeniu cyfrowemu jakiejkolwiek grupy odbiorców. Zapewniają dostęp do treści strony w stopniu minimalnym. Niespełnienie ich uniemożliwia odbiór treści.

Sklepy internetowe.

Strona e-commerce pozwala na sprzedaż towarów lub usług online. Za towary pobierane są płatności za pomocą systemu płatności online. Sklep możesz zbudować dzięki zainstalowaniu dodatkowej wtyczki WooCommerce. W ten sposób możesz rozszerzyć domyślną funkcjonalność WordPressa o sklep.

Blog.

Jest to szczególny rodzaj strony internetowej poświęconej dzieleniu się wiedzą na jakiś temat. Rozróżnić można wiele rodzajów blogów tematycznych i specjalistycznych.

Portfolio.

Jest prezentacją oferty lub dokonań. Może to być galeria zdjęć lub prac graficznych.

Forum internetowe.

Miejsce wymiany wiedzy. Tutaj spotkają się ludzie szukający informacji na wybrany temat.

E-learning.

Strony tworzone do nauki zdalnej. Uczestnicy mogą brać udział w kursach online, śledzić swoje postępy czy pobierać materiały szkoleniowe.

Strona ślubna.

Wygodne rozwiązanie dla narzeczonych. W jednym miejscu można przedstawić wszystkie informacje dotyczące planowanej ceremonii. Stronę można rozbudować o listę prezentów wraz z ich rezerwacją. Dla wygody gości można też dodać formularz do potwierdzenia udziału w weselu.

Strony eventowe.

Służą prezentacji jakiegoś wydarzenia. Na stronie eventowej znajdują się niezbędne informacje dotyczące danej imprezy. Możesz też dokonać na niej rezerwacji oraz kupić bilety.

Strony członkowskie.

Do których dostęp mają tylko wybrani. Treści umieszczone są za paywallem lub loginem do konta. Aby uzyskać do nich dostęp, użytkownicy muszą się zalogować lub zapłacić za treść.

Jaka jest różnica pomiędzy WordPress.org i WordPress.com?

Jeśli dopiero zaczynasz pracę z WordPressem, musisz znać kilka podstawowych faktów. Po pierwsze, musisz wiedzieć, jaka jest różnica między WordPress.com a WordPress.org. Rozróżnienie tych dwóch systemów może być trudne szczególnie dla początkujących użytkowników.

WordPress.com jest hostowaną wersją WordPressa.

Jest to platforma, na której możesz założyć blog lub stronę internetową. Najpierw musisz utworzyć na niej jednak konto. Najważniejsze informacje:

Zleć nam profesjonalną realizację swojej strony WordPress.

Pomożemy Ci w kompleksowej realizacji firmowej strony internetowej.

WordPress.org jest miejscem, gdzie można pobrać oprogramowanie WordPress.

WordPress.org to miejsce, gdzie możesz pobrać CMS za darmo.
Następnie oprogramowanie to musisz zainstalować na własnym serwerze lub koncie hostingowym.
W większości przypadków, gdy ludzie mówią „WordPress”, mają na myśli samowystarczalny WordPress dostępny na WordPress.org. Korzystanie z platformy wordpress.com jest wygodne na początku. Jednak liczne jej ograniczenia sprawiają, że lepszym rozwiązaniem jest wybór własnego serwera. W ten sposób ma się pełną kontrolę nad stroną www.

Poznaj nasze realizacje

Poznaj możliwości WordPress, dzięki którym pokochały go miliony ludzi na całym świecie.

Jako oprogramowanie do budowy stron internetowych i CMS, WordPress szczyci się imponującym zestawem funkcji. Oto tylko kilka z wielu funkcji WordPressa.

Co to jest wtyczka WordPress? Jak dopasować stronę internetową do własnych potrzeb?

WordPress jest całościowym oprogramowaniem, które pozwala na stworzenie w pełni funkcjonalnej strony internetowej. Może jednak okazać się, że potrzeba jakiejś dodatkowej funkcji. Wtedy z pomocą przychodzą wtyczki WordPress. To pakiet dodatkowego kodu, który po załadowaniu na stronę, dodaje do niej nowe funkcje.
Dodatkowe wtyczki można zainstalować bezpośrednio z panelu administracyjnego.
Wtyczki dodaje się w zakładce „Wtyczki” w pulpicie WordPressa. Korzystając ze wbudowanej funkcji wyszukiwania, możesz znaleźć odpowiedni plugin dostępny w katalogu. Drugim sposobem jest wgrywanie ich jako spakowane pliki zip.
Wtyczki to małe bity oprogramowania, które podłącza się do instalacji WordPressa. Zwiększają one jego funkcjonalności.
Znaczenie wtyczek jest naprawdę ogromne. Obecnie istnieje ponad 51 tys. sposobów na rozszerzenie funkcji lub dodanie nowych. Od ochrony przed spamem, po dodanie forum lub statystyk odwiedzających. Do najpopularniejszych wtyczek należą te obsługujące bramki płatności czy integrujące firmy kurierskie. 

Zleć nam profesjonalną realizację swojej strony WordPress.

Pomożemy Ci w kompleksowej realizacji firmowej strony internetowej.

Co to jest motyw WordPress? Spraw, aby Twoja własna strona internetowa była wyjątkowa.

System zarządzania treścią (CMS) pozwala dodawać lub modyfikować zawartość witryny. Latwo decydujesz, jak ostatecznie wyglądać ma twoja własna strona internetowa. Potrzebna jest jednak instrukcja, która odpowiada za sposób jej ułożenia. Rolę tę pełni właśnie motyw (WordPress Themes). Decyduje on o wyglądzie strony, kolorystyce, typografii, układzie menu oraz wielu innych funkcjonalnościach. Każdy motyw jest inny i posiada inne funkcje. Zmieniając motyw WordPress, można dopasować wygląd strony oraz jej funkcjonalności do swoich potrzeb.

Motyw WordPress decyduje o wyglądzie oraz funkcjach strony www.

Motywy zwane także szablonami WordPress tworzone są przez programistów i grafików. Można je podzielić na dwie grupy: darmowe oraz płatne. W bibliotekach WordPress istnieje wiele darmowych motywów do wyboru. 

 

Druga grupa to szablony premium. Są to praktycznie gotowe strony, które po zainstalowaniu wymagają jedynie podmiany treści czy zdjęć. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z szablonów ma też swoje minusy. Wybierając motyw, musisz liczyć się z tym, że tworzy on spójna całość. Edycja niektórych elementów może być niemożliwa bez pomocy programisty. 

 

Nie musisz jednak zaczynać od płatnego motywu. Standardowo, po zainstalowaniu WordPress dostępne są trzy podstawowe motywy: Twenty Seventeen, Twenty Sixteen i Twenty Fourteen. Odznaczają się one prostotą, szybkością, prostym kodem oraz podstawowymi funkcjami.

Podstawowy motyw Twenty Twenty-One.

Większość motywów WordPress zapewnia:

Wybór dobrego motywu to nie lada wyzwanie. Odpowiedni motyw nadaje stronie profesjonalny wygląd. Ciekawy i spójny styl jest niezbędny, aby oddać charakter marki i wyróżnić się na tle konkurencji. Sama zmiana i instalacja jest prosta i intuicyjna. Istnieje wiele serwisów oferujących motywy dopasowane do konkretnych branż czy funkcji, jakie mają posiadać. Szeroki wybór motywów gwarantuje, że znajdziesz pasujący do twojej strony. Zawsze jednak możesz stworzyć własny motyw (lub zlecić jego stworzenie agencji interaktywnej). 

Jak zainstalować motyw WordPress?

Następnie oprogramowanie to musisz zainstalować na własnym serwerze lub koncie hostingowym.

Co to jest WordPress Widgets?

Chcesz mieć kalendarz wydarzeń na swojej stronie? Jest na to widget. Istnieje wiele rodzajów widgets. Każdy z nich wykonuje określoną funkcję, aby poprawić ogólne wrażenia użytkownika. Lokalizacja widgets jest uzależniona od wybranego motywu. Przeważnie występują w header oraz footer. Służą do dodania kalendarza, menu nawigacyjnego, paska wyszukiwania czy najnowszych wpisów. Mogą one być dowolnie dodawane do strony lub występować jedynie w niektórych miejscach strony.
Lokalizacja widgets zależy od wybranego motywu.

Ile kosztuje strona WordPress? Jak zacząć z niego korzystać.

Poznaj nasze realizacje

WordPress bez wątpienia jest wspaniałym narzędziem do budowania stron internetowych. Jest darmowy i nie wymaga zawierania dodatkowych umów licencyjnych. Zobacz, co oprócz niego potrzebujesz, aby zbudować stronę www. Dowiedz się ile kosztuje strona internetowa.

Hosting.

Miejsce, gdzie będą przechowywane treści zawarte na stronie www. W zależności od ilości miejsca oraz dostawcy, ceny wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Często jednak pierwszy rok jest darmowy lub kosztuje symboliczną złotówkę.

Domena.

Inaczej adres strony internetowej. W kwestii kosztów wiele zależy od popularności danej domeny. Im bardziej popularna domena tym niestety droższa. Dobrym rozwiązaniem jest poszukanie domeny na rynku wtórnym. Takie rozwiązanie pozwala często zaoszczędzić.

Oprogramowanie WordPress.

Zainstaluj darmowe oprogramowanie na stronie internetowej. Możesz skorzystać z pomocy dostawcy hostingu. Większość z nich oferuje darmową preinstalację.

Jeszcze tylko wybór motywu i możesz zacząć budować stronę internetową, dodawać treści oraz wpisy na blogu. W sieci znajdziesz mnóstwo filmików z instruktażami jak budować poszczególne elementy.

Podsumowanie.

Nie jest przesadnym stwierdzenie, że WordPress jest niezwykle potężną platformą do uruchomienia praktycznie każdej strony internetowej. Może być używany do tworzenia zarówno małych, jak i dużych stron internetowych. Jego zalety to łatwa obsługa i szeroki wybór tematów i wtyczek. Dzięki temu to jeden z najbardziej elastycznych systemów dostępnych na rynku. Co więcej, ma dobrze prosperującą międzynarodową społeczność, co wpływa na stały jego rozwój i ulepszanie. Oprogramowanie jest darmowe i dostępne na licencji typu open source.
WordPress pomoże Ci zaistnieć w sieci, nawet jeśli nie masz pojęcia o programowaniu.

Możemy zająć się wszystkim za Ciebie — skorzystaj z naszej oferty.

Tworzenie strony www wymaga jednak czasu i zaangażowania. Oczywiste jest, że nie każdy chce się tego podjąć. W takiej sytuacji możesz skorzystać z oferty agencji interaktywnej. Zajmie się ona wszystkim za Ciebie. Zainstaluje oprogramowanie oraz je skonfiguruje. Pomoże także przy wyborze odpowiedniego motywu. Doradzi najlepsze rozwiązania techniczne i niezbędne wtyczki.

 

Jeśli jesteś zainteresowany ofertą na wykonanie strony internetowej WordPress, zapoznaj się z naszą ofertą. Zapraszamy do kontaktu.

Zleć nam profesjonalną realizację swojej strony WordPress.

Pomożemy Ci w kompleksowej realizacji firmowej strony internetowej.

FAQ — najczęściej zadawane pytania.

WordPress to system zarządzania treścią (CMS). Pozwala na budowanie struktury strony oraz jej zawartości bez znajomości programowania. Edycja treści odbywa się za pomocą łatwego w obsłudze panelu administracyjnego.
Tak. WordPress jest darmowym oprogramowaniem. Jest dostępny na licencji typu open source. Korzystanie z niego nie wymaga podpisywania żadnych umów licencyjnych. Można go za darmo pobrać i zainstalować na swoim serwerze.
Motyw WordPress to instrukcja, która odpowiada za wygląd strony internetowej. W motywie zapisany jest układ treści, kolorystyka strony i dostępne funkcjonalności. Motywy mogą być darmowe lub płatne.

Wielu usług hostingowych ma możliwość instalacji „na jeden click”. Dodatkowo instrukcja instalacji krok po kroku znajduje się na stronie wordpress.org.

Aby się zalogować do dashboard, dopisz do na końcu adresu swojej strony: nazwastrony.pl/wp-admin

Pomimo, że sam CMS jest darmowy, to przygotowanie profesjonalnej strony wymaga sporo pracy. W dobrej agencji interaktywnej ceny stron WordPress zaczynają się od ok. 5000 zł. Więcej o cenach przeczytasz w artykule: ile kosztuje strona internetowa.

Ceny za hosting uzależnione są od parametrów jakie wybierzemy. Wielkość, transfer, rodzaj dysków i dodatkowe technologie. Ceny u sprawdzonych dostawców zaczynają się od ok. 19 zł miesięcznie. Sprawdź aktualne promocje na hosting.

Oceń artykuł:
[ocen: 40 średnia: 4.4]

Porozmawiajmy o szczegółach Twojego projektu

Porozmawiajmy o szczegółach Twojego projektu

Spis treści

Comments are closed.

Scroll to Top

Formularz ofertowy

Już tylko kilka prostych odpowiedzi dzieli Cię od otrzymania oferty.

Czego dotyczyć ma zlecenie?